Gdzie szukać informacji na temat szlaków oraz inspiracji na kolejne wyprawy?

Serwis mapa-turystyczna.pl to w naszej ocenie najprawdopodobniej najbardziej dokładna mapa online, a z całą pewnością najwygodniejsza w użyciu. Dostępna również w postaci aplikacji na telefon. Zaplanujecie w niej dowolnie wybraną trasę, a mapa poda całkowity czas przejścia, wartości przewyższeń w metrach, jak również długość trasy w km.

Co istotne, mamy też do dyspozycji podgląd profilu wybranej trasy, który pozwala w mgnieniu oka zapoznać się z ukształtowaniem terenu i skalą przewyższeń na interesującym nas szlaku.

Interaktywny profil wysokości: Najedź na wykres trasy umieszczony pod mapą, by prześledzić przebieg wybranego szlaku.

W serwisie tatry.info.pl znajdziecie wiele wartościowych oraz przydatnych informacji, ale przede wszystkim mamy tu spis kilkuset wybranych szlaków w podziale na główne i bardziej szczegółowe rejony Tatr. Każdy szlak jest dokładnie opisany i, co ważne, zawiera też serię zdjęć z danej trasy.

Innym, godnym uwagi serwisem tego typu jest: natatry.pl. Niestety obecnie trwa przebudowa strony www - do odwołania.

tatry.info.pl

Po inspiracje i zaostrzenie apetytu na wędrowanie polecamy zajrzeć do google maps, by wirtualnie prześledzić przebieg tatrzańskich szlaków. Wystarczy wybrać widok: satelita 3D. Uwaga: funkcja 3D działa tylko na desktopie.

Jak poruszać się po mapie 3D:
Scrollowanie do góry przybliża, skrollowanie w dół - oddala.
Klawisz alt + lewy przycisk myszki: poruszając myszką w dół i w górę zmieniamy kąt nachylenia horyzontu, a przesuwając na boki - obracamy mapę dookoła.

google.pl/maps

Gdzie sprawdzać prognozę pogody? Czyli SERWISY POGODOWE

Mountain Forecast jest popularnym i sprawdzonym serwisem, do którego po prognozy kieruje TOPR. Zawiera duży wybór lokalizacji (szczytów) ze zróżnicowaniem wysokości. To ułatwia nam orientację, jak jest w dolinie, a jak na grani. Prognoza sięga maksymalnie 5 najbliższych dni, a każdy dzień podzielono na prognozy przedpołudniową, popołudniową i nocną. Mamy tu naprawdę wiele informacji na jednym czytelnym wykresie.

mountain-forecast.com

Podobny do Mountain Forecast - po serwis Yr.no siegamy równie często, choć zawiera mniejszy wybór lokalizacji. Prognoza krótkoterminowa ma szczegółowy godzinowy podział. Długoterminowa zaś sięga maksymalnie 9 dni. Mamy tu również przydatne info o sile i kierunku wiatru.

yr.no

Serwis TPN podaje pogodę na najbliższe 5 dni dla 7 tatrzańskich rejonów. Prognoza dość ogólna, natomiast warto zaglądać do komunikatów pogodowych TPN zwierających ważne ostrzeżenia dotyczące warunków w górach.

tpn.pl

Na stronie TOPR znajdziecie system monitoringu pogody w postaci relacji live z 8 kamer internetowych TOPR i TPN. To wartościowe info nie tylko dla planowania, ale również podczas wędrówki, aby zweryfikować ewentualne kontynułowanie wycieczki. TOPR publikuje na bieżąco komunikaty o warunkach w Tatrach wraz ze wskazaniami dla turystów. Aktualny komunikat lawinowy dostępny jest na lawiny.topr.pl.

topr.pl

Dołącz do nas na FB i Insta